STRÁNKY VE VÝSTAVBĚ
Kompletní ceny, včetně všech poplatků doplatků a přeplatků.



novinky na  webu

oblast Zadaru

oblast Trogiru

oblast Dubrovníku

Akční nabídka

Pojištění

Kontakty

nejen pro motoristy

2clean.cz

Chorvatska Kuna

mýtné v Chorvatsku

ceny pohonných hmot

jezdíte na LPG?
oblast Zadaru    oblast Trogiru    oblast Dubrovníku    AKČNÍ NABÍDKA    POJIŠTĚNÍ    KONTAKTY



Nepotřebuje žádnou kalkulačku, abyjste zjistili kolik ve skutečnosti  zaplatíte!

SLOVINSKO: Upozornění pro cestování motorovými vozidly

Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje, že Státní shromáždění Slovinské republiky schválilo koncem dubna tohoto roku vládní návrh změny silničního zákona, který až do zavedení satelitního systému očekávaného v r.2010, přináší zavedení dálničních známek prokazujících úhradu dálničních poplatků pro osobní automobily a motocykly. 
Výše uvedená změna silničního zákona nabude účinnosti dne 1.7.2008, kdy je nutné začít   používat dálniční nálepky (vignette).
Dálniční nálepky určené osobním automobilům a motocyklům budou mít půlroční nebo roční platnost s tím, že známky na kratší období nebudou k dispozici. Zavedení dálničních nálepek za používání dálnic a rychlostních silnic nově přináší i zpoplatnění dálničních objezdů (např. Lublaň či Maribor).  Pro minibusy, autobusy i kamióny pro letošní rok zůstává zachován dosavadní způsob přímé úhrady mýtného na dálničních mýtnicích, tedy úhrada za konkrétní projeté úseky. Od roku 2010 by měl být v Slovinsku zaveden systém automatického odečítání mýtného prostřednictvím satelitu.

typ nálepky cena v EUR
roční nálepka pro dvoustopá motorová vozidla do 3.500 kg – os.automobily 55
půlroční nálepka  pro dvoustopá motorová vozidla do 3.500 kg – automobily 35
roční nálepka pro jednostopá motorová vozidla – motocykly 27,50
půlroční nálepka  pro jednostopá motorová vozidla – motocykly 17,50

Po trase, kde je zatím pouze cca 15 km dálnice (30 km v obou směrech) od hranice Rakouska k Mariboru, budou motoristé muset uhradit částku 35,-EUR, což je cena za půlroční nálepku. Dálniční známky se mají prodávat s dostatečným časovým předstihem např.na čerpacích stanicích pohonných hmot i v ústředních automotoklubech. Používání dálnic a rychlostních silnic bez platné a správně umístěné dálniční známky na vozidle bude považováno za porušení zákona a pokutováno částkou ve výši min. 300 EUR.

Změna zpoplatnění slovinských dálnic se bude týkat mnoha českých motorizovaných turistů směřujících do Slovinska a do Chorvatska.

Zavedení známek přinese podstatné zdražení českými turisty nejpoužívanějších krátkých úseků slovinských dálnic (rakouská hranice Šentilj – Maribor) oproti nynějšímu způsobu úhrady mýtného pouze za použití konkrétních dálničních úseků. 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že informace o schváleném opatření jsou k dispozici i v angličtině spolu s dalšími dopravními informacemi např. na webových stránkách firmy DARS zabývající se výstavbou a správou dálniční sítě ( Družba za avtoceste v Republiki Sloveniji, www.dars.si ).  Informace pro motoristy zveřejňuje i slovinský autoklub AMZS – Avto Moto Zveza Slovenije ( tel. ve Slovinsku 1987, AMZS, Dunajska 128a, 1000 Ljubljana, z ČR 00 386 - 1 – 53 05 300, mob. tel.v SI  031 64 64 64,   www.amzs.si ).

Ministerstvo zahraničních věcí ČR dále informuje, že v souvislosti s novelou slovinského zákona o bezpečnosti silničního provozu došlo od začátku května 2008 k výraznému nárůstu výše pokut za přestupky spojené s porušováním dopravních předpisů. Níže uvádíme přehled nejčastějších přestupků a výši pokut.

druh přestupku                                           výše pokuty v EUR
překročení povolené rychlosti v obci o více než 30 km/hod. 1 000
překročení povolené rychlosti mimo obec od 30 do 40 km/hod.  240
překročení povolené rychlosti mimo obec o více než 40 km/hod. 380
překročení povolené rychlosti na dálnici a rychlostní silnici o více než 40 km/hod.  200 
překročení povolené rychlosti na dálnici a rychlostní silnici o více než  50 km/hod. 300
řízení pod vlivem alkoholu 180 – 950
řízení pod vlivem drog 950
telefonování při jízdě 120
jízda bez použití bezpečnostních pásů 120
nezastavení před přechodem na kterém je chodec a nebezpečné předjíždění  500

Ministerstvo zahraničních věcí ČR doporučuje uhradit pokutu na místě. V případě nedobytnosti při povinnosti úhrady pokuty na místě může následovat vystavení poštovní složenky za účelem pozdější úhrady (v případě nižších částek, není taxativně vymezeno). V případě vyšších částek může policista zabavit některé doklady včetně cestovního pasu až do termínu projednání na místním přestupkovém soudu (podobně např. i v sousedním Chorvatsku). V případech závažnějších dopravních přestupků může policista provinilou osobu zadržet až do doby soudního jednání. Z praxe lze doporučit udělenou pokutu zaplatit ihned na místě a bez jakéhokoliv smlouvání. V Slovinsku existuje peněžní transfer Western Union, avšak o víkendech a v noci této služby prakticky nelze využít. V této souvislosti lze doporučit pouze striktní dodržování dopravních předpisů a pro případný přestupek mít k dispozici dostatečnou finanční hotovost právě pro případ potřeby okamžité úhrady pokuty přímo na místě. 

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje, že slovinská policie důrazně dohlíží na dodržování předpisů a při zjištění přestupku vystupuje nekompromisně, avšak korektně, a vždy v souladu se služebními předpisy a zákonem. Míra korupce je u slovinské policie téměř nulová. V žádném případě se proto nedoporučuje o případném dopravním přestupku a stanovené pokutě s policisty diskutovat, či se snažit výši pokuty jakkoliv „usmlouvat“. V takovém případě policie celou záležitost okamžitě postupuje přestupkovému soudci a až do projednání celé záležitosti tímto soudem (přestupkový soud má 48 hodin na projednání zmíněné záležitosti od obdržení spisu) není možné dosáhnout jakéhokoliv vývoje. Podle zákona o přestupcích, pokud existuje obava, že se pachatel vyhne procesu projednávání přestupku či zaplacení stanovené pokuty odjezdem do ciziny, může policie (soud) svým usnesením rozhodnout o dočasném zadržení cestovního pasu, řidičského průkazu a dalších dokumentů k vozidlu a zboží bez ohledu na skutečnost, zda je provinilá osoba skutečně vlastní. Doklady jsou vráceny až po ukončení soudního řízení případně po zaplacení pokuty. Pokud se osoba, která se dopustila dopravního přestupku, rozhodne pokutu uhradit na místě v hotovosti, může být výše pokuty částečně snížena. Po postoupení případu přestupkovému soudci je provinilá osoba v případě, že soud potvrdí rozhodnutí policie (což se stává ve více než 90% případů), povinna zaplatit pokutu v plné výši a navíc uhradit i soudní výlohy spojené s daným případem.”
28. 5. 2008

více informací o dálničních známkách    mapa zpoplatněných silnic    další informace o Slovinsku

Ministerstvo zahraničních věcí upozorňuje, že Slovinsko provádí na vnějších hranicích EU důkladné kontroly, jež se m.j. zaměřují i na legální původ vozidel. Během minulých turistických sezón na slovinských hranicích, zejména na slovinsko-chorvatských hraničních přechodech, došlo k mnoha případům zabavení vozidel českých turistů. V naprosté většině podobných případů slovinská policie zjistila, že se jednalo o vozidla s nelegáním původem. Jedná se především o vozy značek VW, BMW, Audi, Mercedes či Škoda, která byla v ČR či v cizině zakoupena jako ojetá.

    ZPĚT